Home
Ekonomiky v Německu a v EMU vyjevily další známky ozdravění

Maloobchodní tržby v Německu vzrostly v červenci více, než očekávali analytici, a srpnová statistika ohlásila snížení počtu nezaměstnaných. V celé eurozóně se zastavil pokles průmyslové aktivity, v Česku se po více než roce začala zvyšovat.

Maloobchodní tržby v Německu se v červenci zvýšily o 0,7 %, tedy o něco více, než očekávali tržní analytici. Meziročně ve stálých cenách prodeje v maloobchodě klesly o 1 %, ekonomové však odhadovali pokles až o 1,2 procenta.

Míra nezaměstnanosti v srpnu v Německu stagnovala na 8,3 procenta. V absolutních číslech to znamená snížení počtu nezaměstnaných na 3,46 milionu. Odhady analytiků ovšem počítaly naopak s mírným nárůstem.

Wolfgang Franz, šéf ekonomického poradního sboru spolkové kancléřky Angely Merkelové, však varoval, že nezaměstnanost může ještě stoupat a může postihnout až 4,4 milionu práceschopných osob. „Neříkám to rád, ale to nejhorší máme ještě před sebou,“ řekl W. Franz na adresu vývoje pracovního trnu v SRN.

Přesto je na tom s nezaměstnaností Německo ve srovnání s vyspělými zeměmi relativně lépe. Ve Francii míra nezaměstnanosti dosahuje 9,4 %, v USA 9,5 % a očekává se její zvýšení až k 10 procentům.

Příznivé zprávy dorazily také ze zemí Evropské měnové unie. Podle indexu nákupních manažerů (PMI) se zastavil pokles průmyslové aktivity, když srpnová hodnota indexu stoupla na 48,2 z červencových 46,4 bodu. Již rok a čtvrt se tedy sice ekonomická aktivita průmyslových podniků v eurozóně snižuje, index PMI se však přiblížil hranici stabilizace, kterou tvoří 50 bodů. Nad tímto rozhraním se ekonomická aktivita průmyslových firem začíná zvyšovat a ekonomové doufají, že by index PMI mohl padesátibodovou hranici přestoupit již v následujícím třetím čtvrtletí. Jejich optimismus podporuje index nových zakázek, který v srpnu dosáhl 51,1 bodu proti červencovým 49,5 bodu.

Index nákupních manažerů v ČR dosáhl v srpnu hodnoty 51,5 bodu, když v červenci vykazoval jen 45,8 bodu. Průmyslová aktivita se tak nad padesátibodovou hranici vyhoupla poprvé od loňského června.

- das -
Publikováno: 01.09.2009     Poslední aktualizace: 01.09.2009

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro