Home
ECB ponechala nízké úrokové sazby

Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání rozhodla na svém zasedání o ponechání velice nízké základní úrokové sazby na euro. Ani v blízké budoucnosti se zpřísněním měnové politiky nepočítá.

Hospodářské oživení je značně nejisté a inflace slabá. Zhruba takto zdůvodnil Jean Claude Trichet, předseda ECB, ponechání základní úrokové sazby na úrovni 1 procenta, kam dosedla zhruba před pěti měsíci.

Signály o překonání hospodářské recese v Evropské měnové unii jsou již patrné. Většina ekonomů se však obává, že oživení bude pomalé a nerovnoměrné. Například vedle růstu objemu zakázek pro průmysl a posilování podnikatelské i spotřebitelské důvěry analytici očekávají ještě také růst nezaměstnanosti. Inflace zůstává velmi nízká, podle nejnovějších dostupných údajů spotřebitelské ceny v eurozóně stagnují nebo mírně klesají. Rovněž silný kurz eura oslabuje evropský vývoz.

Podobné důvody vedly také Bank of England, centrální banku Velké Británie, která rozhodovala o úrokových sazbách ve stejný den, k ponechání základních úrokových sazeb na libru na rekordně nízkých 0,5 procenta.

Dvoutýdenní repo sazbu ponechala na rekordně nízké hladině 1,25 % na konci září také Česká národní banka, když dva ze sedmi členů bankovní rady hlasovali dokonce pro snížení sazby. Zdůvodnění guvernéra Zdeňka Tůmy nebylo zásadně odlišné od důvodů, které pro nízké úroky uváděl J.C. Trichet: ekonomika dosáhla svého dna, převažují protiinflační rizika a kurz koruny je poměrně silný s tendencí k dalšímu růstu.

- bac -
Publikováno: 09.10.2009     Poslední aktualizace: 09.10.2009

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro