Home
Evropský parlament zvýšil rozpočet EU na příští rok

Výdaje Evropské unie v příštím roce stoupnou na 122,9 mld. EUR (3211,38 mld. Kč) proti letošním 116 miliardám eur. Významné částky z rozpočtu získají akce na podporu hospodářského oživení, energetické projekty, ale také zemědělství, včetně producentů mléka.

Původně byl rozpočet navržen ve výši 120,5 mld. EUR, poslanci jej však navýšili v průběhu jeho projednávání. Výdaje rozpočtu v příštím roce by tak měly být o 6 % vyšší ve srovnání s rozpočtem letošním.

Mezi významnější výdajové položky se na příští rok řadí zvlášť vyčleněných 5 mld. EUR na podporu hospodářského oživení, z toho část je určena pro energetiku. Česká republika by například měla získat 35 mil. EUR na výstavbu zásobníků zemního plynu, aby se zvýšila energetická bezpečnost země. Bulharsko by zase mělo mj. získat 75 mil. EUR na odstavení jaderné elektrárny Kozloduj.

Z 280 milionů na 300 mil. EUR poslanci Evropského parlamentu zvýšili platby na podporu zemědělským producentům mléka, kteří byli letos postiženi hlubokým propadem výkupních cen. Dotace mají pomoci restrukturalizovat mlékárenství předtím, než budou zrušeny kvóty na výrobu mléka. Podle zprávy ČTK by se do ČR mělo z této částky dostat 150 milionů korun, což by mělo činit nejméně 50 tis. Kč na jednoho tuzemského producenta, odhaduje agentura s odvoláním na informace ministerstva zemědělství.

Zvýšenou položkou evropského rozpočtu bude také zahraniční politika. Podle Lisabonské smlouvy, která začala platit 1. prosince, má být na jaře příštího roku zřízena zahraniční služba a mělo by pro ni pracovat přibližně 5000 diplomatů. Výše výdajů na tento účel však nebyla zatím upřesněna.

Celkové výdaje EU v příštím roce odpovídají přibližně 1,04 % hrubého národního důchodu Evropské unie.

- das -Publikováno: 17.12.2009     Poslední aktualizace: 17.12.2009

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro