Home
Recese začíná být skutečností

Ve druhém čtvrtletí klesl ekonomický výkon 15 zemí Evropské měnové unie (EMU) o 0,2 procenta. Příčinou jsou zejména nižší soukromá spotřeba a pokles vývozu.

Eurostat, statistický úřad EU, snížil po revizi tempo hospodářského růstu eurozóny v letošním druhém čtvrtletí na 1,4 % z dříve odhadovaných 1,5 procenta. Znamená to, že proti čtvrtletí prvnímu se ekonomický výkon států EMU snížil.

Potvrdily se tak dřívější obavy, že se ekonomický růst států eurozóny bude zpomalovat výrazně rychleji, než ekonomové dříve odhadovali. Tyto obavy vyplývaly rovněž z narůstajících problémů s exportem v důsledku silného kurzu eura a prudce se snižující domácí spotřebitelskou poptávkou.

Soukromá spotřeba skutečně, podle údajů Eurostatu, v červenci klesla o 0,4 % a ve srovnání se stejným měsícem loni byla nižší 2,8 procenta. „Maloobchodní statistika přitom již pokrývá třetí kvartál a signalizuje, že spotřebitelé potáhnou růst ještě níž. Lidé málo utrácejí a kolečka v ekonomice se zadrhávají,“ varuje Vladimír Pikora, hlavní ekonom poradenské firmy Next Finance. Příčinou opatrnějšího utrácení spotřebitelů jsou vyšší ceny pohonných hmot a potravin, soudí většina analytiků.

„V Evropě se šíří obavy z přicházející recese,“ komentoval nejnovější statistické údaje zpravodajský server britské mediální společnosti BBC. Cituje přitom snížení exportu o 0,4 % a podnikových investic o 1,2 % během druhého čtvrtletí.

Naproti tomu nejsou zatím patrné známky zmírňování vysoké inflace. Mezi ekonomy se tak objevují zmínky o stagflaci a už jen málo analytiků doufá, že by Evropská centrální banka podpořila hospodářský růst snížením základních úrokových sazeb na euro. Ty v současné době činí 4,25 procenta.

- das -

Publikováno: 08.09.2008     Poslední aktualizace: 08.09.2008

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro