Home
Německá chřipka bude nakažlivá

Podnikatelská důvěra v Německu je nejslabší za uplynulých 15 let. Útlum ekonomiky se zhoršil. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) se to odrazí i jinde v Evropě.

Index Ifo, jímž stejnojmenný ekonomický institut měří podnikatelskou důvěru v Německu, klesl na 85,8 bodu z říjnových 90,2 a ocitl se tak nejníže od února 1993 a o 20 bodů níže než ve stejném měsíci loni. Pokles byl horší, než se čekalo, někteří analytici odhadovali dokonce mírný růst.

„Hospodářský útlum zesílil a zasáhne pracovní trh,“ komentoval hodnoty indexu samotný institut.

Potvrdilo se, že německá ekonomika je v recesi. Velmi těžce ji nesou podniky zpracovatelského průmyslu, které zhoršily své hodnocení současné situace i výhledy na příštích šest měsíců. Očekávají oslabení exportu a hodlají propouštět.

Zhoršené hodnocení nynější i budoucí situace bylo patrné ve velko- i maloobchodě. Zejména maloobchod se v příštím půl roce velice obává o své výkony. Nejmírnější skepse vládne ve stavebnictví, kde se hodnocení ekonomického klimatu zhoršilo jen velmi málo.

Zpomalí se více evropských zemí

Německo je největší národní ekonomikou v západní Evropě. Zpomalení jejího růstu, respektive pád do recese, zasáhne i jiné evropské země. Uvádí se to v pravidelné zprávě Mezinárodního měnového fondu. To se exaktně týká i České republiky, která do SRN prodává třetinu svého exportu.

Německé hospodářství by mělo klesat čtyři čtvrtletí za sebou, za celý příští rok dohromady o 0,8 procenta, předpovídá MMF. V roce 2010 nastane jen velmi mírný růst, hrubý domácí produkt SRN by se měl zvýšit o 0,5 procenta.

- jef -Publikováno: 25.11.2008     Poslední aktualizace: 25.11.2008

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro