Home
Německo je oficiálně z recese venku

Růstu německého hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 % ve druhém letošním čtvrtletí nejvíce pomohl export a soukromá spotřeba.

Spolkový statistický úřad potvrdil svůj dřívější odhad, že německá ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta. Byl to první kladný kvartální výsledek po čtyřech čtvrtletí poklesu.

Největší vliv (1,6 proc. bodu) na růst HDP měl čistý export. Analytici soudí, že to signalizuje hospodářské oživení ve více zemích Evropské unie. Výrazný příspěvek exportu však může být také důsledkem silného propadu dovozu. Druhým nejvýraznějším faktorem hospodářského růstu v Německu byla ve druhém čtvrtletí soukromá spotřeba, která k růstu HDP přispěla 0,4 procentního bodu. Opačný vliv mělo snižování zásob, jež HDP ubralo 1,9 procenta. Pro ekonomiku je však snižování zásob příznivým jevem.

Vzhledem k tomu, že Německo je největší národní ekonomikou Evropské unie, chápe většina ekonomů kladný výsledek německého HDP za období duben-červen jako oficiální ukončení hospodářské recese. Byla by to také velká naděje pro české hospodářství, jež je vůči zahraničním vlivům velice otevřené a pro něž Německo je největším obchodním partnerem. Meziročně byl však německý HDP ve 2. čtvrtletí stále o 5,9 % níže.

- toy -Publikováno: 25.08.2009     Poslední aktualizace: 25.08.2009

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro