Home
Ekonomika USA letos padne hlouběji, než se očekávalo

Americká vláda zveřejnila nový, a výrazně temnější, odhad hospodářského vývoje v tomto a příštím roce. Hrubý domácí produkt podle něj klesne o 2,8 %, nezaměstnanost dostoupí k 10 procentům a dluh USA dosáhne 75 % ročního HDP.

Pravidelná pololetní prognóza americké vlády odhaduje letošní ekonomický propad o 2,8 %, když původní předpověď poklesu HDP zněla jen o 1,2 procenta. Příští rok už by ekonomika měla růst, ale pomaleji, o 2 %, než se předpokládalo v předcházejícím odhadu (3,2 %). V roce následujícím už by hrubý domácí produkt měl stoupnout o 3,2 procenta.

„Recese byla horší než informace, které jsme mělo loni na podzim a počátkem zimy,“ zdůvodnila zhoršené prognózy Christina Romerová, ekonomická poradkyně prezidenta Baracka Obamy.

Horší to bude také s nezaměstnaností. Ta by letos měla stoupnout na 10 %, ani v příštím roce se ale o mnoho nesníží. V průměru by mohla činit 9,8 %, když letošní průměr Ch. Romerová předpovídá na 9,3 procenta.

Jedním z nejtíživějších ekonomických problémů USA se však stává státní dluh. Podle vládních předpokladů letos schodek státního rozpočtu dosáhne 1,58 bilionu dolarů, v příštím roce to bude podobné. Vláda odhaduje, že schodky rozpočtů, i když budou postupně klesat, kumulativně během příštích 10 let nabydou až na 9 bilionů dolarů, což odpovídá 75 % ročního hrubého domácího produktu. V současné době dluh USA činí 11 bilionů dolarů.

Důvěra spotřebitelů překvapivě vysoká

Zpráva americké vlády zchladila optimismus na kapitálových trzích, povzbuzený napjatě očekávanou zprávou o spotřebitelské důvěře. Index Conference Board, jímž se spotřebitelská důvěra měří, v srpnu vyskočil na 54,1 bodu z červencových 47,4 bodu. Analytici původně očekávali jen mírný růst na 47,5 bodu. Zvýšil se index hodnocení současné situace i index očekávání, který dosáhl 75,8 bodu, nejvyšší hodnoty od prosince 2007.

- das -
Publikováno: 25.08.2009     Poslední aktualizace: 25.08.2009

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro