Home
Německá vlna optimismu pokračuje

Index podnikatelského sentimentu sestavovaný v Německu Ifo institutem v listopadu vzrostl na 93,9 bodu, když většina analytiků očekávala zvýšení mnohem mírnější. Index stoupá nepřetržitě od letošního března.

Zlepšující se hospodářskou situaci v západní Evropě i v Německu potvrdila listopadová hodnota Ifo indexu, jímž se měří podnikatelská důvěra. V říjnu měl tento ukazatel hodnotu 92 body, v tomto měsíci většina ekonomů a analytiků očekávala posílení na 92,6 bodu, skutečnost však předčila tyto předpovědi o 1,3 bodu.

K růstu indexu přispělo ne tak špatné hodnocení současné situace. „Také pohled firem na jejich podnikání v příštích šesti měsících je lepší než v říjnu,“ poznamenal Hans-Werner Sinn, předseda Ifo institutu pro hospodářský výzkum v Mnichově. „Příznivá i nepříznivá hodnocení podnikatelů jsou nyní v rovnováze. Německá ekonomika pokračuje ve své cestě oživení.“

Průmysloví výrobci vidí zvláště nadějně své příští exportní možnosti. Opravňuje je k tomu již šestiměsíční nepřetržitý růst objednávek v zemích eurozóny. Plány průmyslových podniků na snižování počtu zaměstnanců jsou méně přísné. Podobně příznivě vidí současnou i budoucí situaci obchodní sektor.

Podnikatelská důvěra klesla v Německu jen ve stavebnictví. Svou současnou situaci vidí stavební podniky stejnou jako před měsícem, ale jsou skeptičtější ve výhledech na příštích šest měsíců.

- das -


Publikováno: 25.11.2009     Poslední aktualizace: 25.11.2009

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro