Home
USA jsou na konci recese, věří ekonomové

Výroční ekonomické fórum v Davosu diskutuje o tom, že odpoutání od globální hospodářské recese je rychlejší, než se čekalo. Nejvýznamnější akciové trhy korigují nejúžasnější rallye, která trvala od března loňského roku. A hrubý domácí produkt USA za poslední loňský kvartál stoupl o pětinu více, než odhadovali analytici.

Hrubý domácí produkt USA se v posledním loňském čtvrtletí zvýšil o 5,7 %, zatímco většina analytiků očekávala přírůstek o procentní bod slabší. Byl to nejvyšší čtvrtletní přírůstek za uplynulých 6 let. Technicky skončila recese ve třetím čtvrtletí, kdy HDP vzrostl v USA o 2,2 procenta.

Největší zásluhu na růstu americké ekonomiky v posledních třech měsících minulého roku měly investice. Ty se zvedly o téměř 40 procent, nejvíce za posledních 25 let. Poprvé po 9 měsících se zvýšily fixní investice, vzrostly investice firem do strojového vybavení a do software a zvýšily se zásoby. „Nárůst zásob odráží oživení amerického průmyslu, kterému došlo v druhé polovině roku,“ připomíná Petr Sklenář, analytik investiční společnosti Atlantik Finanční trhy.

Oživení amerického hospodářství dokládají také zvýšené investice do bydlení (o 5,7 %) a rostoucí spotřeba domácností (o 2 % proti třetímu čtvrtletí).

Meziročně činil růst hrubého domácího produktu USA 0,1 %, což vyjadřuje spíše zastavení propadu. Ovšem za celý loňský rok americká ekonomika oslabila o 2,4 procenta. „Nic se nemění na tom, že růst zůstává stále velmi křehký a to ve světle ukončení monetárních a fiskálních stimulů v první polovině letošního roku. Dalším faktorem je pokračující nezaměstnanost nad úrovni 10 procent a horší dostupnost úvěrů,“ připomíná P. Sklenář.

Řešení vysoké nezaměstnanosti si mj. vzal na paškál prezident Barack Obama ve své první zprávě o stavu Unie. Nezaměstnanost je nejen sociálním balvanem ekonomiky USA, ale také hrozí návratem recese, před kterým varuje řada ekonomů (např. známý skeptik Nouriel Roubini). Soukromá spotřeba se na tvorbě amerického HDP podílí více než dvěma třetinami. Právě v posledním kvartálu tempo růstu spotřeby domácností zpomalilo, když ve 3. kvartálu dosahovalo 2,8 procenta.

Finanční trhy přijaly zprávy o hospodářském zotavení smíšeně. Dolar mírně posílil vůči euru, nicméně akciové burzy na Wall Street v pátek po slibném začátku obchodování vytvořily nové lokální minimum. Korekce předcházejícího růstu, jež započala zhruba před dvěma týdny, se tak prohlubuje a podle některých burzovních expertů mohou hlavní indexy padnout až o pětinu. Reálně lze ovšem počítat s korekcí až o 24 procenta.

V tomto roce je růstu amerického HDP předpovídán v tempu 2,7 %, v roce příštím až 2,9 procenta.

- das -Publikováno: 31.01.2010     Poslední aktualizace: 31.01.2010

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro