Home
Vysoká nezaměstnanost v USA podrývá důvěru

Důvěra spotřebitelů v USA klesla na své desetiměsíční minimum. Důvodem jsou obavy lidí z vysoké nezaměstnanosti.

Výzkumná organizace Conference Board v úterý zveřejnila únorový index spotřebitelské důvěry v USA. Proti lednu klesl o 10,5 bodu na 46 bodů, což je nejníže od loňského dubna. Je to však stále ještě nad historickým minimem 25 bodů, zaznamenaným v únoru minulého roku.

Pokles nyní zaznamenaly podindexy očekávání i hodnocení současné situace. Ten se ocitl na hodnotě 19,4 bodu, nejníže od roku 1983.

Pětina lidí marně hledá práci

Spotřebitelé jako špatné hodnotí výhled svých příjmů, podnikatelské podmínky, ale hlavně situaci na pracovním trhu. Podle informací Conference Board bezmála polovina, 47,7 % respondentů, se domnívá, že najít práci je velmi těžké.

Zapravdu jim dávají výsledky průzkumu Gallupova ústavu, které byly shodou okolností zveřejněny prakticky zároveň s indexem důvěry. Ústav tvrdí, že bez práce nebo nuceně v částečném úvazku se nachází pětina práceschopných Američanů, tj. přibližně 30 milionů lidí. Šedesát procent z 20 tisíc respondentů průzkumu se domnívá, že s prací to v dohledné době lepší nebude.

Oficiální míra nezaměstnanosti v USA se přitom pohybuje pod 10 procenty. Podle odhadu amerického ministerstva práce je nezaměstnaných a pracujících na částečný úvazek zhruba 16,5 procenta.

- das -
Publikováno: 23.02.2010     Poslední aktualizace: 23.02.2010

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro