Home
Němečtí podnikatelé překvapivě snížili hodnocení současnosti

Index podnikatelského klimatu v Německu, sestavovaný mnichovským institutem Ifo, po desetiměsíčním růstu v únoru oslabil. Analytiky ale překvapilo, že se zlepšila očekávání a zhoršilo se hodnocení současné situace. Většinou čekali opak.

Pokles hodnoty Ifo indexu nebyl nijak vážný: z lednových 95,8 na nynějších 95,2 bodu. Hůře než dříve firmy hodnotily svou současnou situaci – podindex klesl z 91,2 na 89,8 bodu. Naopak své výhledy na příštích šest měsíců hodnotily výše, na 100,9 oproti lednovým 100,6 bodu.

„Zatímco trh očekával zlepšení subindexu současných podmínek s tím, jak ekonomika oživuje, v případě subindexu očekávání počítal s poklesem. Realita ale ukázala opak,“ upozornil Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Po zveřejnění nových hodnot Ifo indexu začaly klesat indexy evropských akciových burz. „Hodnocení aktuálního vývoje má velkou váhu a i firmy se ve výhledu na šest měsíců dopředu mohou zejména v této době značně mýlit. Zhoršení již tak vysokých očekávání by pravděpodobně bylo vnímáno méně negativně, než zhoršení současného prostředí,“ zdůvodňuje M. Brožka.

Odpoledne se k evropským trhům přidala i americká Wall Street, rovněž pod dojmem poklesu indexu důvěry, v tomto případě amerických spotřebitelů.

Hlavní příčinou poklesu Ifo indexu jsou maloobchodní podniky, na jejichž odpovědi měl vliv únorový pokles maloobchodního obratu, konstatuje institut ve svém komentáři. Průmyslové podniky svá hodnocení většinou nemění. Do budoucna doufají hlavně v oživení exportu a plánují zpomalení tempa propouštění zaměstnanců. Navzdory momentálně velmi nepříznivému počasí se zvýšil index podnikatelů ve stavebnictví.

Ve středu zveřejní Český statistický úřad index podnikatelské a spotřebitelské důvěry v ČR, tuzemský kapitálový trh na něj však pravděpodobně nebude reagovat.

- toy -Publikováno: 23.02.2010     Poslední aktualizace: 23.02.2010

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro