Home
Japonský průmysl zažil rekordní propad

Průmyslová výroba v Japonsku spadla v prosinci o 9,6 % v meziročním srovnání. Je to nejhlubší pád za celou dobu sledování tohoto ukazatele. Důvodem je pokles vývozu.

Japonsko se nachází v první hospodářské recesi po sedmi letech. Již třetí čtvrtletí v řadě vykazuje pokles hrubého domácího produktu. Propad průmyslové výroby s tímto vývojem úzce koresponduje a podle ministra obchodu Karoua Yosana není vyloučeno, že trend bude ještě pokračovat.

Jednou z hlavních příčin propadu japonského průmyslu je posílení jenu. Výrobky japonských společností se tak stávají na světových trzích těžko prodejné. Dokladem jsou ztráty vykazované průmyslovými podniky s vysokým podílem vývozu na tržbách. Elektronický koncern Sony ohlásil svou první ztrátu po 14 letech, a to ve výši 18 miliard jenů (4,19 mld. Kč) za poslední loňské čtvrtletí. Ztráty hlásí také Toshiba a téměř 90% pokles ročního zisku oznámila také automobilka Honda.

Firmy ztrácející zakázky propouštějí. V prosinci vystoupila v Japonsku, proslulém po dlouhá léta téměř plnou zaměstnaností, na 4,4 procenta. Podle oficiálních statistik je tam bez práce 2,7 milionu lidí, z toho 400 tisíc lidí hledá zaměstnání déle než rok.

Naděje na zlepšení dusí hrozba deflace. Země už si tento jev, do přelomu století ve vyspělých ekonomikách poměrně vzácný, nicméně pro národní hospodářství zničující, prožila. V prosinci však míra inflace klesla na pouhá 0,2 % z listopadového 1 procenta. Japonská centrální banka Bank of Japan varuje, že riziko deflace potrvá až do roku 2011 a své úrokové sazby snížila na nulu.

- das -

Publikováno: 30.01.2009     Poslední aktualizace: 30.01.2009

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro