Home
ECM zmírnila pololetní ztrátu

Lucemburská developerská společnost ECM, jejíž akcie jsou obchodovány na pražské burze, vykázala v pololetí ztrátu 18,6 mil. EUR (472,5 mil. Kč), což celkem odpovídá očekávání obchodníků. Společnost výrazně zlepšila výnosy z pronájmu, zaznamenala však ztráty z přecenění nemovitého majetku.

Společnost ECM mírně zlepšila svůj hospodářský výsledek, když loni v 1. pololetí vykázala ztrátu téměř 20 milionů eur. Ke zlepšení jí mj. pomohlo zvýšení výnosů z pronájmu meziročně o 56 % na 7,2 milionu eur. Tím výrazně předčila očekávání analytiků, kteří odhadovali nárůst zhruba poloviční. Zlepšení pomohla vyšší obsazenost kancelářské budovy City Tower na pražské Pankráci.

Celková aktiva společnosti poklesla od začátku roku o 23 % na 519 milionů eur. Příčinou byla změna konsolidačních metod u obou čínských projektů, nákupního centra ECMall a administrativní budovy Metropolis Tower. Počátkem tohoto roku společnost prodala 23% podíl v obou uvedených projektech svému místnímu joint-venture partnerovi a snížila tak svůj podíl na 37 procent. Došlo tak ke změně konsolidační metody z metody plné konsolidace na metodu konsolidace ekvivalencí.

ECM rovněž vykázala ztrátu 900 tis. EUR z přecenění svého investičního majetku. Trh ovšem očekával hlubší propad vzhledem k neutěšené situaci na trhu komerčních nemovitostí.

Celková čistá hodnota aktiv (NAV) se od začátku roku snížila o 19 % na 112 milionů eur; nezředěná hodnota NAV na akcii je 16,36 eur.

Administrativní náklady společnosti se meziročně snížily o 21 procent. „Je to výsledek úsporných opatření přijatých ve druhé polovině roku 2008 a počátkem roku 2009. Účinky některých těchto opatření se projeví později, proto se výsledný efekt přijatých úsporných opatření dostaví dle odhadů až ve druhé polovině 2009,” komentovala společnost.

ECM nesdělila žádné výhledy do budoucna. Analytici ovšem za značné riziko považují velmi pravděpodobné pokračování poklesu cen nemovitostí ve druhé polovině letošního roku. „Společnost by mohla být přinucena navýšit dodatečný kapitál (vydat akcie) nebo odprodat část svých aktiv, aby udržela svou zadluženost na dostatečné úrovni,” soudí Patrick Vyroubal, analytik investiční společnosti Atlantik Finanční trhy.

Zpráva o hospodářských výsledcích byla zveřejněna až po ukončení středečního obchodování. Podle analytiků byla celkově v souladu s očekáváním a nebude mít na kurs akcií podstatný vliv.

- das -
Publikováno: 26.08.2009     Poslední aktualizace: 26.08.2009

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro