Home
General Motors nestojí ani polovinu

Ceny motorových paliv a vysoké zadlužení přivedly největší světovou automobilku General Motors na cestu ke krachu. Její akcie se na konci roku ocitly na dvacetiletém minimu.

Vysoké ceny benzínu a nafty ukončily oblibu velkých aut u amerických motoristů a obrátily jejich pozornost k úspornějším japonským vozům. Doplácejí na to všechny tři automobilky v USA: DaimlerChrysler, Ford i General Motors (GM). O posledně jmenované se však renomovaná investiční a výzkumná společnost Standard & Poor's nedávno vyjdářila, že „…bankrot není zcela vzdálenou možností“.

Dluhy GM dosahují 4 miliard dolarů (98,35 mld. Kč), a to nejen v důsledku rozměrného sociálního programu pro zaměstnance, o němž se nedávno vedení GM dohodlo s odbory, že se o 1 miliardu dolarů sníží, ale také kvůli pooklesu prodejů aut, zejména sportovních užitkových (SUV) a terénních vozů s pohonem všech čtyř kol.

General Motors ještě před několika málo lety na burze stála tolik, co Microsoft. Za loňský rok ale kurs jejích akcií klesl o 53 % a koncem roku se prodávaly ani ne za 20,7 dolaru, nejníže za posledních 20 let.

Zájem o ně neoživil ani plán GM zavřít dvanáct severoamerických továren a propustit 30 tisíc zaměstnanců. Ratingové agentury naopak snížily hodnocení GM na úroveň „B“ s výhledem „negativním“, což zhruba znamená, že se nedoporučují kupovat a že jejich hodnocení může v budoucnu ještě klesnout.

- toy -

Publikováno: 02.01.2006     Poslední aktualizace: 02.01.2006

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro