Home
Pixar a Disney si nakonec podaly ruce

Po roce nejistoty si může vedení skupiny Walt Disney vydechnout. Legendární studio Pixar se stalo jeho majetkem. Částka 7,4 mld. USD (173,16 mld. Kč) tak zahladila zásadní rozpory, které ještě nedávno přetrvávaly mezi oběma společnostmi. Svůj podíl na konečné souhře má dozajista i pozoruhodná postava Steva Jobse, ředitele Pixaru.

Spolupráce mezi Pixarem a Disneym započala v roce 1991. Tehdy se toto partnerství jevilo jako rozhodnutí vskutku geniální. Pixar vládl nápady, jak využít nejmodernější technologii pro tvorbu pozoruhodných animovaných snímků, a Disney vlastnil rozsáhlou distribuční síť, díky níž se filmy z dílen Pixaru rozlétly po celém světě. A to s obrovským úspěchem, který určitě dosáhl největšího vrcholu filmem Hledá se Nemo.

Jenže, jak už to tak chodí, s jídlem roste chuť a Pixar rychle pochopil, že kouzlo k úspěchu v rukou má on. Přelom tisíciletí přinesl mohutný rozvoj technologií všeho druhu a rozmazlený divák unavený tradiční animací nadšeně přijal zrození 3D animace. Pracovníci Pixaru dokázali využít všech technických novinek a spojit je se svými nápady, zatímco Walt Disney se na tomto úspěchu rád přiživoval. To se pochopitelně nelíbilo vedení Pixaru a před několika lety proto začalo souznění skřípat. Co bylo před tím takřka nabíledni, tedy že se obě společnosti jednou spojí, přestalo být jisté. Pixar se začal poohlížet po jiném kupci a neshody přerostly do sporu. Letošní rok tak mohl znamenat konec kdysi slibně se vyvíjejícího partnerství, obzvláště poté, co na nejvyšší místo ve skupině Walt Disney usedl Michael Eisner. Jeho však loni na podzim vystřídal Robert Iger, který rychle našel společnou řeč se Stevem Jobsem. A Pixar, to je a vždycky byl především Jobs, muž, jenž vedle mnoha jiných dovedností umí skvěle bojovat.

Čekání se vyplatilo

Steve Jobs, jeden ze zakladatelů legendární společnosti Apple, si v roce 1986 ke svým 30. narozeninám nadělil dáreček v hodnotě 10 milionů dolarů. Taková byla cena za společnost Pixar, tehdy divizi skupiny Lucas film, která se zabývala výrobou technologicky náročných počítačů pro nejmodernější počítačovou grafiku. Jobs se takřka okamžitě zbavil všech aktivit, které nesouvisely s výrobou filmů, jako byly například počítače analyzující tajná satelitní data pro americkou vládu.

Nejednalo se ovšem o dárek zcela nezištný. Jobs v tu dobu opouštěl představenstvo společnosti Apple a potřeboval další hračku, kterou by se zabavil. Zpočátku do ní vkládal velké naděje, jenže pak přišly roky, kdy Jobs na Pixar víc a víc doplácel, on sám hovoří asi o 50 mil. USD nutných investic, a tak vzrůstaly jeho pochybnosti o tom, že se jednalo o dobrou koupi. Rozčarování bylo dokonce tak hluboké, že chvíli  koketoval s myšlenkou animační studio prodat. Jedním ze zájemců byl i Microsoft.

Jobs ale nakonec nepodlehl a bojoval dál. Zahájil partnerství s Waltem Disneym, kterému nabídl skutečnou kvalitu: ostatně Pixar byl už nositelem Oscara v kategorii krátkometrážní animovaný film. A přišly první velké úspěchy, jimž rozhodně napomohla po celém světě rozvětvená distribuční síť a proslulost jména Disney. A pak také rok 1996, kdy se Steve Jobs znovu vrátil do svého milovaného Applu jako konzultant, jehož slovo mělo a má ve vedení společnost velký vliv. Díky tomu se objevil i další důvod, proč si v majetku zachovat filmové studio. Tehdy už bylo jasné, že technologická budoucnost patří multimediálním projektům a Apple pracoval usilovně na vývoji iTunes, produktu, který dnes uživatelům dovoluje bavit se ve svém počítači nejen hudbou, ale také filmy.

Jobs v roli špióna?

Za svůj pět desetiletí dlouhý život stačil Steve Jobs tedy zvládnout mnohé. Znovu se vrátit na výsluní firmy Apple, získat kontrolu nad více než polovinou akcií Pixaru a vyhrát i osobní souboj s rakovinou. V Pixaru je všemi milován a ctěn, třebaže se tu objevuje pro jiné pracovní vytížení jenom zřídka. Ale všichni vědí, že jim nechává tvůrčí svobodu a podporuje je maximálně v jejich práci. Ostatně už to, že s nimi vydržel dobré i zlé časy v minulých 20 letech, mluví samo za sebe.

To vše málem padlo za své, když se v čele Disneyho společnosti objevil M. Eisner. Nebyl schopen se s Jobsem domluvit, neboť sílící požadavky Pixaru na zvýšení podílů ze zisku z úspěšných filmových titulů považoval za nestydaté. Eisnerův nekompromisní postoj pochopitelně vyděsil některé další členy vedení, protože Disney potřeboval a bude potřebovat i nadále Pixar a jeho skvělé animátorské nápady.

I to byl možná jeden z důvodů, proč se na Eisnerově místě loni objevil R. Iger. Ten našel s Jobsem poměrně rychle společnou řeč a vrátil částečnou harmonii do vzájemných vztahů. Oba muži se dohodli tím spíš, že se obě strany potřebují. Společnost Apple totiž nedávno získala od Disneyho pro iTunes několik pořadů vysílaných stanicí ABC, která patří do mediální skupiny a nebyla to jistě poslední podobná akvizice. Jobs dozajista zasedne ve vedení společnosti Disney a díky převodům akcií se stane největším individuálním akcionářem skupiny se 7 % akcií ve svém držení.

Jako bonus si pak bude moci užívat i některých důvěrných informací o velkém konkurentu společnosti Apple, všudypřítomném Microsoftu. S ním totiž Walt Disney spolupracuje již několik let na projektech souvisejících s digitální ochranou dat.

- čzb -Publikováno: 29.01.2006     Poslední aktualizace: 29.01.2006

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro