Home
Zisk ČEZ zaostal za očekáváním

Energetická Skupina ČEZ dosáhla za minulý rok čistého zisku ve výši 47,4 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 10,7 procenta, absolutně o 4,6 miliardy korun. Na nárůstu se podílel růst velkoobchodních cen, vyšší podíl výroby elektřiny z jaderných zdrojů, úspora provozních nákladů i výsledky aktivit Skupiny ČEZ v zahraničí.

Ačkoliv výroba elektřiny v jaderných elektrárnách je levnější než v tepelných, delší než plánovaná odstávka 1. bloku jaderné elektrárny Temelín zabránila využívat společnosti její jaderné zdroje na plnou kapacitu. Zisk ČEZ byl proto zhruba o 2,5 % nižší, než očekávali tržní analytici.

Výroba elektřiny z vlastních zdrojů ČEZ a. s., za rok 2008 meziročně klesla o 4,4 TWh, tedy o 6,8 %, a dosáhla hodnoty 60,4 TWh. Optimalizace výroby v uhelných zdrojích a působení emisních stropů vedla ke změně struktury výroby a k meziročnímu poklesu výroby v uhelných elektrárnách o 13 procent. „Ten byl pouze mírně kompenzován růstem výroby v jaderných zdrojích vzhledem k prodloužené odstávce Jaderné elektrárny Temelín v loňském 4. čtvrtletí,“ potvrzuje ČEZ ve své tiskové zprávě.

Výhled na letošní rok je zastiňován hospodářskou krizí, která způsobí zmírnění tempa růstu spotřeby elektřiny a snížení jejích cen. Již loni se tyto vlivy projevily. Již v závěru minulého roku meziroční poptávky po elektrické energii zpomalil na 1,2 procenta. Shodně rostla spotřeba u domácností a podnikatelů (+ 2,7 %), spotřeba u velkoodběratelů rostla v souvislosti s tlumením rozvojových programů pouze mírně (+ 0,2 %). „Růst poptávky po elektřině v celé Evropě je od konce roku 2008 ovlivňován finanční krizí. Společně s vývojem ceny ropy se odráží v cenách elektřiny na trzích střední i jihovýchodní Evropy,“ doplnil Michal Skalka, ředitel útvaru trading.

Analytici očekávají zvýšení zisku v letošním roce jen mírné, zhruba k 50 miliardám korun. V roce následujícím by se však tempo růstu zisku mělo opět zvýšit k nadprůměrným hodnotám.

- das -Publikováno: 03.03.2009     Poslední aktualizace: 03.03.2009

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro