Home
Elmarco představí nanovlákna pro energetiku

Česká společnost Elmarco, která je světovým výrobcem strojů pro výrobu nanovláken, připravuje na 11. března světovou premiéru solárních článků s nanovlákny. Nové materiály jsou vhodné pro čištění vody, k použití ve zdravotnictví a pro baterie s vysokou rychlostí nabíjení a velkou kapacitou.

Elmarco na setkání odborníků z celého světa, které pořádá společně s technickou univerzitou v Libereci a NCSU /north Carolina State University/ z USA, poprvé představí solární články s nanovlákny. „Mají vysokou účinnost a nízké pořizovací náklady,“ charakterizuje je Ladislav Mareš, jeden z majitelů společnosti.

Využití nanovláken při výrobě energie z obnovitelných zdrojů je jedním z klíčových projektů Elmarca. „Nanovlákna jsou schopna nahradit jak klasické křemíkové články, tak i novou generaci článků s nanokompozity. Nabízejí možnost fungování i za snížených světelných podmínek, tedy bez slunečního svitu. Jako perspektivní se jeví jejich využití pro mobilní zdroje energie,“ vysvětlil L. Mareš. Podobné solární články, které uvidí světové špičky vědy a obchodu v Praze, dosud na světě neexistují. V komerční sféře by se tato aplikace mohla podle odborníku Elmarca objevit do roka až dvou let.

Velký povrch a vysoká porezita zvyšující propustnost nanovlákenných materiálů nabízejí rovněž výjimečné užití v membránových technologiích, tedy tam, kde je potřeba řešit zpracováním odpadů, filtraci a čištění odpadních vod, recyklaci užitkové vody, odstraňování těžkých kovů, odstraňování čpavku a radioaktivních substancí. „Anorganické znečišťující látky jako kadmium, rtuť a olovo či organické sloučeniny jsou problémem lidstva ve vyspělých i naopak nejchudších a nejlidnatějších zemích. Všechny tyto látky mohou být velmi efektivně odstraněny z odpadních vod pomocí membrán na bázi nanovláken. Technologie tohoto typu je u nás rovněž připravena,“ řekl L. Mareš. Nanovlákna tak mohou pomoci řešit globální problémy s nedostatkem pitné vody, jejich pomocí lze snáze a efektivněji odsolovat mořskou vodu.

- toy -

Publikováno: 04.03.2009     Poslední aktualizace: 04.03.2009

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro