Home
Evraz zvýšil obrat i zisk

Evraz Group, hutní a těžební koncern Evraz s ruským kapitálem, registrovaný v Lucembursku, vykázal za minulý rok téměř 4% nárůst výroby oceli a více než dvojnásobný přírůstek výroby vanadu. Obrat mezinárodního holdingu stoupl o 58,5 procenta.

Příznivé výsledky mezinárodní skupiny Evraz, do které patří i podniky Vítkovice Steel na severní Moravě, byly dosaženy především díky konjunktuře z první poloviny roku. Celkem za rok 2008 skupina vyrobila 17,7 mil. tun oceli, o 7,1 % více než v roce předcházejícím. Obrat se zvýšil o 58,5 % na 20,38 mld. USD (410,29 mld. Kč). Zisk před zdaněním, odpisy a úhradou úroků (EBITDA) se zvýšil o 46,9 % na 6,32 miliardy dolarů.

„Tržní prostředí se výrazně zhoršilo v posledním loňském čtvrtletí. Celosvětové finanční turbulence výrazně srazily poptávku po všech výrobcích, došlo k propadu cen a vytratily se zakázky na budoucí dodávky,“ komentovala hospodářské výsledky skupina Evraz.

V důsledku tohoto obratu v závěru roku společnost odepsala jednorázové položky a opravy za téměř 1,86 miliardy dolarů, v důsledku čehož čistý zisk meziročně klesl o 11,2 % na 1,87 miliardy dolarů.

Do skupiny Evraz patří kromě Vítkovic v Česku hutní společnosti v Rusku, USA, v Kanadě, v Itálii, Jihoafrické republice a na Ukrajině.

Evraz zavedl rozsáhlý úsporný program, jehož cílem je snížení nákladů, včetně nákladů personálních, optimalizace produktového portfolia, docílení kapitálových úspor a zvýšení likvidity společnosti.

„Naše odvětví a celá ekonomika nyní čelí vážným hrozbám a nejistotám,“ komentoval výhled na tento rok Alexander V. Frolov, výkonný ředitel Evraz Group. „Vzhledem k tomu, a také vzhledem k velmi nejistým výhledům příštích výnosů v důsledku prudkého propadu poptávky nemohu podat odpovědnou předpověď finančních výsledků.“

- das -Publikováno: 29.04.2009     Poslední aktualizace: 29.04.2009

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro