Home
Koalice by přesvědčivě zvítězila

Z květnového průzkumu stranických preferencí mezi občany ČR vyplývá, že se odstup ODS od ČSSD nemění. Současná vládní koalice má však v celkovém součtu slušný náskok.

Květnový průzkumu stranických a volebních preferencí, který uskutečnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), ukazuje nevýrazný, ale stabilní náskok ODS před opoziční ČSSD.

Z těch občanů, kteří účast ve volbách vysloveně nevyloučili, by ODS volilo 25 %, pro ČSSD by hlasovalo 21 % voličů. Odstup obou stran tedy činí 4 procentní body, jako už v březnu a dubnu. Největší rozdíl mezi oběma stranami byl loni v listopadu (ODS: 29,5 %, ČSSD: 18,5 procenta).

Třetí nejoblíbenější stranou je KSČM (11 %), za ní KDU-ČSL (7 %) a Zelení (6,5 %). Současná vládní koalice by tedy měla dohromady 38,5 procenta, zatímco opozice 23 procenta.

Kdyby se teď konaly volby, podle výzkumu CVVM by se k nim dostavila 63 % oprávněných voličů, což zhruba odpovídá účasti při posledních skutečných parlamentních volbách. Pokud tedy z výsledků průzkumu vyloučíme osoby, které se voleb zúčastnit nechtějí, a ty, které nevědí, jakou stranu by zvolili, byla by nyní vítězem voleb ODS se ziskem 35 % hlasů, druhá ČSSD by získala 29 %, komunisti 15,5 %, křesťanští demokrati 9,5 % a Zelení 9 procent. Nynější vládní koalice by tedy zvítězila poměrem 53,5 % proti 44,5 %, které by získali dohromady sociální demokraté s komunisty.

V tomto tzv. volebním modelu byl největší odstup mezi ODS a ČSSD zaznamenán rovněž loni v listopadu, kdy by ODS získala 41 % a ČSSD 26 procent hlasů.

- toy -Publikováno: 23.05.2007     Poslední aktualizace: 23.05.2007

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro