Home
Levná ropa už se stává jen iluzí

Za rekordních téměř 120 dolarů se prodával v pondělí 28. dubna barel ropy na světových trzích. Mnoho důvodů pro takový vzestup ceny je přechodných či spekulativních. Jsou zde však i důvody systémové, které nedovolí ropu o mnoho zlevnit. (komentář)

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v pondělí 28. dubna varovala, že ceny ropy mohou vystoupit až na 200 dolarů za barel. Za hlavního viníka cenového růstu přitom OPEC označila spekulanty, kteří si „do ropy“ schovávají svá finanční aktiva, aby je ochránili před slábnoucím dolarem. Ropa tak částečně supluje zlato, jehož nákupem si také portfolioví manažeři snižují rizika, která hrozí měně a případně akciovému trhu. Ten už od počátku týdne trpí nejistotou ohledně zítřejšího zasedání americké centrální banky Fed, která má na programu rozhodnutí o změně úrokových sazeb.

Ceny ropy jsou však také pod tlakem politických událostí. Opět jsou přerušeny dodávky z Nigérie a ve Skotsku stávkují zaměstnanci společností těžících na šelfu Severního moře, který v sobě skrývá nejkvalitnější referenční ropu, takže ohrožení produkce tentokrát výjimečně hrozí i z politicky stabilní, hospodářsky vyspělé těžařské oblasti.

Avšak ani kdyby těchto náhodných událostí nebylo, odborníci pochybují, zda by ceny ropy významně a nadlouho klesly. Snadno dostupná naleziště se blíží vyčerpání, nová se hledají těžko, odkrývají pomalu a v každém případě náklady na prospekci a těžbu rostou. Ceny ropy tedy zvedají i faktory „fundamentální“, jež mohou být odstraněny opět jen „fundamentálně“, tj. zřejmě náhradou (alespoň částečnou) nějakým substitutem.

Například biopalivy. Jejich výroba je ovšem výrazně dražší, než rafinace ropy, takže na ceně konečných produktů se podíl biopaliv nijak příznivě neodrazí. Kromě toho poptávka po biopalivech zvýší poptávku po zemědělských produktech a tedy také jejich cenu, což bylo již empiricky dokázáno.

K ropě jako hlavnímu poháněči inflace se tak přidávají potraviny, zejména pšenice, kukuřice, rýže… a inflace se stává globálním průšvihem. Za naléhavější problém než hospodářskou recesi ji považuje americký prezident Georgie W. Bush, nejvyšší inflaci za posledních 17 let ohlásila Austrálie, na šestnáctiletém maximu se ocitla v Evropské unii a z vysoké inflace dokonce dostalo strach i Japonsko, ještě v nedávných letech proslavené naopak dlouhotrvající deflací.

Spekulanty, hedgeové fondy a portfolio-managery nelze vinit ze vší té cenové bubliny. Beze sporu jí pomáhají na cestě vzhůru, ale dodejme, že na komoditních burzách se vyskytují také investoři medvědí povahy, kteří už nyní ceny tlačí dolů, i když teď zrovna prohrávají, ale dříve či později získají navrch.

Politická uskupení, jako jsou OSN nebo Mezinárodní měnový fond, která se cenami potravin budou v nejbližších dnech zabývat, zase nelze vinit z jakékoliv rozumné, účinné dohody, jež by mohla ceny přesvědčit k opačnému pohybu, než tomu, jaký jí udala politická rozhodnutí předchozí. Z inflace se stává velmi vážný, v mnoha světových oblastech a sociálních skupinách život ohrožující problém, který má čím dál méně příjemných, bezbolestných řešení.

- jef -
Publikováno: 29.04.2008     Poslední aktualizace: 29.04.2008

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro