Home
Opoziční obstrukce a české předsednictví

Vládní koalici se konečně podařilo prolomit opoziční obstrukce a odhlasovat posílení ve sněmovních výborech. Je však nové rozložení sil opravdovou výhrou Topolánkovy vlády zejména ve stínu blížícího se českého předsednictví? Místy tragikomické představení našich volených zástupců ukázalo na mnohem závažnější problém, než zda počet míst ve výborech odpovídá aktuálnímu rozložení sil ve Sněmovně. (komentář)

V průběhu uplynulých týdnů se v Lucemburku konalo několik Rad ministrů členských zemí EU, kterých se místo ministrů zúčastnili (v tom lepším případě) jejich náměstci. Povětšinou oficiální omluvou k neúčasti byly obstrukce opozičních poslanců, kteří odmítli české ministry vypárovat a umožnit jim tak účast na Radě.

Vzhledem k situaci mezi koalicí a opozicí se logicky nabízí otázka, co se stane v případě, že během českého předsednictví vytáhnou opoziční poslanci opět do boje a nepustí naše ministry na jednání, kterým by měli předsedat a kdy pro neúčast již omluva neexistuje? Už nyní v evropských kuloárech panují vtipy o tom, že bychom měli do Unie poslat fotky našich ministrů, neboť na zasedání některých formací Rady se ještě nikdy neukázali a jejich evropští kolegové tak zatím nedostali šanci je poznat. Některé formace Rady se přitom během právě nastupujícího francouzského předsednictví sejdou jen jednou a i zde hrozí, že na tyto zasedání naši ministři neodjedou. Buď z důvodu opozičních obstrukcí nebo z důvodu pracovní zaneprázdněnosti.

Neúčast českých ministrů ve světle opozičních obstrukcí však ukázala na jeden z problémů, který je v české politice již dlouhou dobu přehlížen. Již na počátku 18. století publikoval francouzský myslitel Montesquieu svoji teorii, podle které by státní moc měla být rozdělena na výkonnou, zákonodárnou a soudní. Tato základní teorie se vyučuje na většině humanitně zaměřených vysokých škol včetně právnických, přesto však nikdo z našich politiků zatím neupozornil na to, že poslanec jako zástupce zákonodárné moci by neměl být zároveň členem vlády, tj. moci výkonné. Pokud by na naši politické scéně byla Montesquierova teorie respektována, nemuseli by ministři řešit otázku, zda jít do parlamentu podržet svého premiéra, nebo letět do Lucemburku a tam hájit české zájmy.

- jip -Publikováno: 13.06.2008     Poslední aktualizace: 13.06.2008

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro