Home
Voda? To se u nás nepije

Ve španělské Zaragoze skončila v neděli 14. září světová výstava EXPO. Tématem letošního ročníku byla Voda a udržitelný rozvoj. Česká republika se výstavy nezúčastnila. (komentář)

Bylo na každém účastníkovi, jak uchopí dané téma. Organizátoři letošního Expa zjevně žádné mantinely nestavěli, nebo to nebylo znát.

Při vstupu do areálu Expa zaujala majestátnost a zároveň nenápadná elegance a originalita architektonického řešení pavilonů. Budovy všech možných velikostí, tvarů a barev umožňovaly lepší orientaci v prostoru. Na prostranství uprostřed se nacházely expozice mezinárodních organizací, pavilon pořádajícího Španělska nebo dětská hřiště a odpočinkové zóny. Výstavy jednotlivých států měly své místo na dvoupatrové rampě, která celý areál lemovala. Pořadatelé nezapomněli ani na důmyslné zastínění, které působilo nenápadně, přirozeně a vzdušně, ale zároveň plnilo perfektně svou funkci.

Téma bylo zvoleno více než aktuální. Voda je akutním problémem v mnoha částech světa, v jiných se jím nejspíše stane, a proto by se o hospodaření s vodou měli zajímat i lidé z těch zemí, které zatím její nedostatek jinak nepociťují. Jak ukázala povedená expozice občanské společnosti El Faro, založené právě pro expozici v Zaragoze s cílem sdružovat každého jednotlivce nebo organizace spjaté s vodou a udržitelným rozvojem, jsme to právě my, kdo může přispět k řešení mnoha problémů, které jsou s vodou spjaté. O vodu se vedou války, kontaminovaná voda způsobuje zdravotní potíže a zvyšuje dětskou úmrtnost, vysychání jezer vede ke ztrátě živobytí mnoha lidí, stavba přehrad mění složení ekosystémů v jejich okolí – to je výčet jen několika témat, která organizace El Faro připomíná a chce se jim věnovat.

Jednotlivé země se ale povětšinou ve svých expozicích k problémům s vodou nepřiznaly. Obvykle si vybraly nějaký výrazný motiv, který s vodou souvisel: tradiční řemesla, turistiku, ochranu životního prostředí obecně, zemědělství nebo dopravu. Z těchto mezí vybočovala například prezentace Francie, která ukázala své úspěšné pokusy o vybudování bezodpadové polární stanice v Antarktidě. Působivá byla také expozice Slovenské republiky. Slovensko se představilo krátkou show, při níž se za doprovodu majestátní hudby postupně prosvěcovaly velkoformátové fotografie neposkvrněné přírody, samozřejmě především s motivy tatranských jezer nebo Dunaje. Poté se návštěvníci organizovaně přesunuli do druhé části, kde byla připravena klasická výstava, jejímž pilířem byly fotografie a artefakty věnované vodním sportům, neboť Slováci jsou v tomto sportovním oboru opravdovými mistry a navíc žádná jiná země se tímto způsobem neprezentovala.

Také Česká republika má svá vlastní specifická témata s vodou spjatá. Určitě by třeba stálo zato připomenout na Expu tradiční české lázeňství. Leč problém s vodou a udržitelným rozvojem u nás nemáme, proto se ČR na Expu neexponovala.

Expo 2008 bylo možné vnímat různými způsoby. Třeba jako bohatou přehlídku všeho možného i nemožného, inspiraci na příští dovolenou (například filipínský pavilon s masážemi byl v tomto směru velmi přesvědčivý). Na druhou stranu se pořadatelům snad podařilo přesvědčit nejednoho návštěvníka o nutnosti zabývat se problémem vody a ekologií obecně.

Česká republika si může počkat na jiné Expo s tématem, které by ji zaujalo. Třeba o pivovarnictví.

- maf -Publikováno: 17.09.2008     Poslední aktualizace: 17.09.2008

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro