Home
Podpora technického vzdělávání opět na programu

V Ostravě se nedávno sešlo na šest desítek pedagogů, představitelů vědy a výzkumu, klíčových zaměstnavatelů regionu a studentů, aby společně přesvědčili veřejnost, že perspektivy absolventů technických a přírodních věd se počítají na generace.

Technické vzdělávání a studium přírodních věd se po dvou letech, poznamenaných ekonomickým poklesem České republiky, opět stává tématem číslo jedna pro rozvoj Moravskoslezského kraje. „Ekonomické výkyvy jsou ohraničeny jednotlivými roky, ale perspektivy absolventů technických studií jsou na celou generaci,“ říká Klára Janoušková z Vysoké školy Báňské, manažerka projektu Podpora technických a přírodovědných oborů (PTPO).

Podpora technického vzdělávání byla tématem konference Popularizace technických a přírodovědných oborů v Moravskoslezském kraji, která se konala ve Vítkovickém zámku, v srdci historicko-průmyslového areálu Dolní oblasti Vítkovic. Mimo jiné konference představila právě Dolní oblast Vítkovice jako místo pro popularizaci vědy a techniky. S budoucím interaktivním muzeem, které vznikne ze VI. energetické ústředny, víceúčelovou aulou z Plynojemu, naučnou stezkou na Vysoké peci č. 1 a zbrusu novým Světem techniky pro nejmladší návštěvníky bude Ostrava místem, kde by se mělo zájmu o techniku a přírodní vědy dařit.

„Do slibně nastaveného pozitivního naladění veřejnosti vůči technice a přírodovědě vstoupila krize velmi citelně. Podnikatelská sféra se snažila udržet zakázky, veřejný sektor bojoval o vyrovnané rozpočty,“ říká Klára Janoušková. „Nejsme sice na začátku, ale stojíme před nutností spolu s ekonomikou znovu začít oživovat zájem o technická a přírodovědná studia. Ostrava by se měla stát jejich přirozeným popularizátorem.“

Konference byla součástí mnohem širšího projektu. Ten zahrnuje mimo jiné monitoring a propojení informací o dění v rámci projektu PTPO ve všech krajích ČR. Viditelné budou další propagační aktivity určené školám, školákům, studentům i jejich rodičům. VŠB-Technická univerzita Ostrava, ve spolupráci s dalšími významnými subjekty v regionu, chystá odborné olympiády pro žáky středních škol, dny otevřených dveří a další akce. Na realizaci se podílí také např. Akademie věd České republiky, Ostravská univerzita v Ostravě, Slezská univerzita a významní zaměstnavatelé v regionu. V prostorách Podnikatelského inkubátoru VŠB-TU už bylo otevřeno kontaktní místo pro zájemce o popularizaci přírodovědných a technických oborů, které je otevřeno každý týden od pondělí do středy.

Projekt PTPO v Moravskoslezském kraji je jednou z aktivit celonárodního projektu Síť regionálních koordinátorů. Ten je realizován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. V jednotlivých krajích byli, formou veřejné soutěže, vybráni tzv. regionální koordinátoři. V Moravskoslezském kraji získala veřejnou zakázku VŠB – TU Ostrava.

- jef -Publikováno: 17.04.2011     Poslední aktualizace: 17.04.2011

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro