Home
Tajmac -ZPS je připravena na povinný ekodesign obráběcích strojů

Novou generaci obráběcích strojů, splňujících podmínky tzv. ekodesignu, má v dvouletém předstihu před očekávaným uplatnění evropské směrnice o snižování energetické náročnosti připravenu společnost Tajmac-ZPS ze Zlína.

Novou generaci energeticky úsporných obráběcích strojů reprezentuje vertikální obráběcí centrum MCV 1800 Multi. Již letos na podzim je ocenil Svaz strojírenské technologie jako spolupořadatel Mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT. Centrum získalo, a to jako jediný obráběcí stroj, Zlatou medaili IMT 2010.

Obráběcí centrum MCV 1800 Multi splňuje podmínky, s nimiž Evropská unie počítá od 1. 1. 2012. Jako automobily musely postupně splňovat emisní limity, budou obdobné nároky kladeny i na obráběcí stroje s cílem úspory energie. „Konkrétně náš stroj automaticky odpojí motory, které nejsou právě v provozu, a elektronický systém je dokáže v okamžiku potřeby velmi rychle nastartovat," vysvětluje Michele Tajariol, generální ředitel Tajmac-ZPS. „Vertikální portálové obráběcí centrum je výsledkem našeho vlastního vývoje. Šanci na úspěch na světových trzích mají pouze zařízení s velmi vysokým podílem inovací," dodal generální ředitel Tajariol.

Evropskou směrnici o snižování energetické náročnosti vydala Evropská komise pod označením EcoDesign 2005/32/EC (EuP), rozšířena byla směrnicí 2009/125/EC (ErP).
Směrnice se bude vztahovat na všechny obráběcí stroje, které jsou na evropském trhu, včetně importovaných výrobků. Výrobci budou muset prokazovat shodu výrobku, který uvádějí na trh EU, se Směrnicí EcoDesignu tzv. deklarací konformity a umístěním označení CE na své výrobky.

Evropští výrobci obráběcích strojů, sdružení v organizaci CECIMO, vidí ekodesign jako strategickou záležitost, která dlouhodobě ovlivní udržitelnost a globální konkurenceschopnost evropského průmyslu obráběcích strojů.

Společnost Tajmac-ZPS vidí v ekodesignu svou budoucí prosperitu. Navzdory hospodářské recesi, během níž firma prodělala především v loňském roce zásadní redukci nákladů včetně snížení počtu zaměstnanců až na současných 600, nebylo omezeno právě financování vývoje vlastních produktů. „Jsem přesvědčen, že to do budoucna povede k větší ziskovosti. Splnění parametrů ekodesignu neznamená nějakou absolutní výhodu před konkurencí, ekodesign je realita, které se budou muset přizpůsobit všichni výrobci, ale je to potvrzení, že budoucnost firmy je ve vývoji a inovacích," říká M. Tajariol. Podle něj si každý výrobce při posuzování parametrů kupovaného stroje jednoduše spočítá, kolik mu ušetří nákladů při provozu.

Evropská komise teprve určí s konečnou platností, zda průmysl obráběcích strojů bude regulován mandatorními požadavky nebo samoregulací, či kombinací obou přístupů. Očekávaný termín uplatnění směrnice je 1. ledna 2012. Jakékoliv rozhodnutí Evropské komise v tomto směru přinese při obrovské šíři technologií a typů obráběcích strojů potřebu nasazení značných kapacit pro zkoušky, rektifikaci vlastností, metodologii a certifikaci dle požadavků zmíněné směrnice. Na straně druhé přinese uživatelům snadno měřitelné velké úspory nákladů.

Společnost Tajmac-ZPS se zabývá vývojem a výrobou obráběcích strojů. Firmě patří v ČR čelní postavení v oblasti obráběcích center a vícevřetenových automatů a celosvětově patří do skupiny předních výrobců. Tajmac-ZPS je výrazně exportně orientovaná společnost, na vývoz je určeno více než 80 procent roční produkce. Výrobní program se skládá z vysoce výkonných obráběcích center a ze světového hlediska špičkových vícevřetenových automatů.

- jef -Publikováno: 12.11.2010     Poslední aktualizace: 12.11.2010

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro