Home
Český Siad učí zaměstnance italsky

Společnost Siad Czech, dceřiná společnost italsko-americké konfederace SIAD-Praxair, zahájila zajímavý vzdělávací projekt. Na rozdíl od většiny firem v tuzemsku, které učí své techniky výlučně angličtině, vyučuje Siad také italštinu.

Siad, výrobce technických, potravinářských, lékařských a speciálních plynů, má výrobní zázemí na Mostecku a Brněnsku. „Anglicky mluvících kolegů máme poměrně dost. Italština, která je pro nás stejně důležitá, ale chyběla. Přitom výzkum a vývoj probíhá z větší části v našich mateřských centrech, čili kromě angličtiny také v italštině,“ vysvětlil Ivo Lukas, generální ředitel Siadu Czech, proč se společnost vydala cestou výuky dvou cizích jazyků.  

Firma během dvou let proškolí sto lidí. A to nejen v konverzaci, jakou ocení běžný člověk na dovolené, ale zejména v technických pojmech a odborných souvislostech. K výuce jazyků si společnost přibrala interaktivní pomůcky. Podle generálního ředitele je to zejména u techniků naprostá nezbytnost. „Nedovedu si představit, že by se naši zaměstnanci biflovalli u tabule s křídou,“ komentoval. Na vzdělávání se proto Siadu podařilo získat také dotaci Evropské unie v rámci projektů Evropského sociálního fondu. Projekt firma předložila loni, letos už získala příspěvek. Celkově může do roku 2013 čerpat 5,7 milionu korun.

„Kromě jazyků naše zaměstnance zdokonalujeme také v dalších dovednostech a školíme i takzvané kompetence. Zaměstnanci, kteří projdou výukou angličtiny i italštiny, mají daleko větší šanci na rozvoj v rámci skupiny Siad-Praxair. Vytipovali jsme tedy především profese, jako jsou IT specialisté, kontroloři a operátoři,“ upřesnil I. Lukas.

Na příslušný operační program Evropského sociálního fondu pod názvem Lidské zdroje a zaměstnanost  je pro období do roku 2013 vyčleněno celkem 1,84 miliardy eur (44,73 mld. Kč), což činí přibližně 6,8 % veškerých prostředků určených z fondů EU pro Českou republiku. Další prostředky vkládá i sama Česká republika.

Projekt Siadu Czech uspěl, protože se soustředí na rozvoj odborných znalostí, posílení kvalifikace a kompetencí zaměstnanců, na rozšiřování možností pro uplatnění lidí a systematickou práci s kvalifikovanými zaměstnanci.

Společnost Siad Czech vstoupila na český trh v roce 1991. První výrobní kapacity byly vybudovány v severočeských Braňanech, kde firma v prvních letech zaměstnávala 35 lidí. V letech 2004 a 2005 se skupina Siad-Praxair stala jedním z největších zahraničních investorů v ČR a vybudovala nový závod na špičkové úrovni v Rajhradicích u Brna. Počet zaměstnanců tím stoupl na přibližně sto lidí.

Siad Czech směřuje největší část své výroby do tuzemských podniků a zdravotnických zařízení. Export, na který připadá zhruba desetina produkce, směřuje především do Rakouska, Polska, na Slovensko a do Maďarska. Tržby Siadu Czech letos výrazně překročí 600 milionů korun.

- jef -Publikováno: 03.09.2011     Poslední aktualizace: 03.09.2011

Mám zájem o zasílání informací o nových článcích a změnách na serveru na e-mail:
Chci poslat známému odkaz na tento článek e-mailem:


Provozováno na m@gnetpro