Inflace přibližuje možnost recese v Evropě

Růst spotřebitelských cen ve 15 zemích Evropské měnové unie (EMU) se v srpnu zprudka zpomalil. Kromě dobré zprávy, že se zmírnila inflace, to však v souvislosti s rekordním poklesem důvěry ve vývoj ekonomiky nese i zprávu nepříjemnou, že se ekonomika eurozóny blíží recesi.

Meziroční růst spotřebitelských cen v zemích EMU v srpnu zvolnil na 3,8 % z rekordních 4 procent. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Ekonomové však očekávali snížení míry inflace jen mírnější, většinou na 3,9 procenta.

Zároveň se pod očekávání propadl i měsíční indikátor ekonomického sentimentu eurozóny zveřejňovaný Evropskou komisí. Poklesla důvěra hlavně v průmyslu a maloobchodě. Vzhledem k tomuto zhoršování podnikatelského klimatu nelze vyloučit, že se ekonomika eurozóny blíží k recesi.

Evropská centrální banka si stanovila inflační cíl, tzv. cíl cenové stability, do 2 procent. Počátkem června v obavách z rostoucích cen a vysokých inflačních očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu na euro o 25 bazických bodů na 4,25 procenta. Vzhledem k nejnovějším makroekonomickým údajům, a to zejména již dříve publikovaným číslům o hospodářském růstu za 2. čtvrtletí v největších evropských ekonomikách, odborníci již další pohyb základních úrokových sazeb neočekávají.

Údaje o inflaci byly Eurostatem publikovány jako předběžný rychlý odhad. Přesnější čísla budou zveřejněna v polovině září.

- toy -Publikováno: 31.08.2008     Poslední aktualizace: 31.08.2008©1999 - 2002 SH media, s.r.o. - všechna práva vyhrazena.
Články označené PR jsou placené inzerentem.