Pražané mohou elektronicky upozornit na zkorumpované úředníky magistrátu

Hlavní město Praha uvedlo do provozu novou internetovou stránku, na které občané mohou upozornit na podezření z korupce na městském magistrátu.

Účelem protikorupčních internetových stránek je předcházet korupci a zmenšovat prostor, ve kterém se vyskytuje. „Prošetříme každý podnět, budeme hledat systémové chyby v práci magistrátu a snažit se je odstraňovat,“ říká Markéta Reedová, náměstkyně primátora hlavního města Prahy. „Nehodláme suplovat práci orgánů činných v trestním řízení, tedy vyšetřovat, soudit a trestat, na to ostatně nemáme žádný mandát. Chceme korupci především aktivně předcházet. K tomu potřebujeme kvalitní informace a velkou podporu veřejnosti.“

Podle náměstkyně Reedové jde především o odhalování nedostatků a zavádění elektronických prostředků do veřejné správy, které možnost korupce omezí. „Systémové změny a digitalizace ve svém důsledku vytvoří takové prostředí, ve kterém nebude prostor pro předávání obálek s úplatky,“ vysvětluje Jíří Wolf, tiskový mluvčí pražského magistrátu, v tiskové zprávě.

Podobný cíl sleduje vláda České republiky. Letos na jaře odstartovala projekt Czech POINT, který umožňují občanům elektronický přístup ke státní správě. Tento projekt je součástí širší strategie nazvané e-Government, jejímž cílem je digitalizace státní a veřejné správy. Ministerstvo vnitra nedávno zprovoznilo protikorupční telefonní linku.

Protikorupční portál hlavního města Prahy je umístěn pod adresou internetových stránek města www.praha-mesto.cz. Lidé mohou své podněty, oznámení či připomínky posílat elektronicky s pomocí jednoduchého formuláře umístěného na internetových stránkách Druhou možností je použít některou ze sběrných schránek, u kterých jsou k dispozici korespondenční lístky. Po vyplnění se lístek vhodí zpět do schránky. Sběrné schránky jsou umístěny na hlavní poště v Jindřišské ulici a v budovách Magistrátu na Mariánském náměstí a v Jungmannově ulici. Otevření protikorupčního portálu bude provázet informační a propagační kampaň.

- das -Publikováno: 27.09.2007     Poslední aktualizace: 27.09.2007©1999 - 2002 SH media, s.r.o. - všechna práva vyhrazena.
Články označené PR jsou placené inzerentem.